temps.sk » Keď auto neštartuje nielen v zime

Keď auto neštartuje nielen v zime

Chystali ste sa ráno autom do práce a nenaštartovalo? Napíšem vám niekoľko rád ako sa takejto situácii vyhnúť prípadne takúto závadu opraviť.

 

1. AUTOBATÉRIA

Príčinou prečo vaše auto neštartuje môže byť slabá prípadne stará autobatéria. Keďže autobatéria je zdroj elektrickej energie v aute , auto keď je v kľude dáva slabý signál štartéru prípadne alternátoru. A to je jeden z dôvodov prečo vaše auto nenaštartovalo.

Autobatéria má životnosť približne 4 až 6 rokov , ak máte batériu staršiu, tá vám môže robiť problémy so štartovaním. Ak je batéria nejako inak poškodená môže byť jej životnosť nižšia.

Či vaše problémy spôsobuje batéria zistíte rýchlo bez toho aby ste museli hneď kupovať novú. Vašu autobatériu dajte nabiť čím sa zvýši jej napätie a auto by malo opäť naštartovať. Ak vám to pomohlo, ale iba dočasne odporúčam kúpiť novú autobatériu.

Zľavnené produkty v sekcii Autobatérie

Ako vymeniť autobatériu?

 

 • samozrejme musíte mať vypnutý motor
 • musíte vytiahnuť kľúč zo zapaľovania ( aby v aute neboli spustené žiadne elektrické zariadenia, ale nezabudnite ak odpojíte batériu na aute vám nebude fungovať centrálne zamykanie )
 • odpojením batérie sa môžu vymazať údaje z hodín alebo z rádia, ak máte rádio na kód radšej si ho poznačte)
 • snažte sa používať izolované náradie (väčšinou treba použiť kľúč 10 a 13 )
 • najprv odpojte záporný pól až potom kladný pól. Záporný pól je označený ( – ) a kladný ( + )
 •  Keď už máte batériu von z vozidla, skontrolujte či náhodou svorky nie sú hrdzavé prípadne špinavé. Aj to môže robiť problémy. Ak sú hrdzavé prebehnite ich šmirgľom to by malo stačiť.
Namontovanie autobatérie naspäť do vozidla
 • očistite poriadne priestor pod batériou
 • snažte sa dávať batériu naspäť opatrne aby ste nič nezlomili, nezdeformovali
 • pevne ju namontujte naspäť
 • a zapojte kladný a záporný pól

Jediné čo vám ostáva nakoniec, je skontrolovať po nabití batérie či motor štartuje ako má. Ak máte stále problém so štartovaním a batéria je nabitá, nová môže to byť ďalší problém.

2.Štartér

Druhou príčinou môže byť štartér. Ak batéria dáva dobré napätie ale štartér je slabý , po otočení kľúčom môžete počuť slabé cvaknutie. Zlý štartér sa nevysunie a neroztočí motor. Ako štartér funguje môžete vidieť na tomto videu :

Takže, máme pekne na videu ukázané ako to funguje. Na štartéry sa kazí väčšinou cievka alebo môžete mať zhrdzavené kontakty, prípadne sú už zničené magnety. Dajte štartér na repas, alebo kúpte nový to záleží od poškodenia.

3.  sviečky, žhaviče

 

Batéria je v poriadku, štartér je funkčný čo ďalej? Skúste najlacnejšiu variantu. Výmena sviečok.

Dieselový motor má žhaviče takže ťažko by ste hľadali nejaké sviečky. Jednoduchý test na otestovanie žhavičov môžete vidieť na tomto videu:

Ako otestovať aj sviečky:

 • vymontujte sviečky ( kľúčom na sviečky alebo dlhým orechom veľkosť 16)
 • priložte sviečku v kábli alebo v zapaľovacej cievke o kostru, napríklad o veko motora alebo karosériu ( držte kábel , nie samotnú sviečku, gumený kábel je izolant)
 • poproste niekoho nech naštartuje
 • sviečka by mala hádzať iskru

Ak sú sviečky špinavé, môžete ich očistiť šmirgľom a namontovať naspäť ak sú dobré . No v každom prípade odporúčam kúpiť nové.

Môžete mať poškodené aj káble, zapaľovací modul alebo cievku.

 Ak vás niečo zaujalo, alebo máte nejakú otázku môžete mi napísať komentár ku článku. Ak vás môj článok zaujal, môžete si prečítať čo spôsobuje keď motor nejde do otáčok.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

16 comments

 1. Janka

  Dobrý den chcela by som sa spitat preco Rano ked je 5-6 stupně tak auto nechce nastartovat na prvý krát az podruhykrat a potom už cely den startuje normálně mohly by stě mi poradit kde je chyba.Zakladne vybaveni Vám vopred dakujem

  1. roxy Post author

   Dobrý deň, jedná sa o benzínové alebo dieselové vozidlo? Môžu to byť sviečky alebo žhaviče, káble prípadne čerpadlo na prvý krát natiahne iba vzduch. Keby to bolo autobatériou stávalo by sa to viackrát za deň. Skúste skontrolovať tie sviečky, trochu ich očistiť šmirgľom či to pomôže. Ak áno, zvážte ich výmenu. 🙂

  1. roxy Post author

   Dobrý deň, skúste pomerať autobatériu či má dobrú voltáž. Ak je veľmi slabá je možné že vám auto ani nenaskočí.

 2. Erik

  dobry den mohli by ste mi poradit pretoze neviem aky je problem v aute rano idem do auta a chcem nastartovat a nejde nastartovat ukazuje mi kontrolka mazanie a baterka a ked ma potlacia tak mi nastartuje a potom v pohode startuje cely den len kazde rano je ten isty problem nestartuje, svietia kontrolky-mazanie a baterka, musia ma potlacik a nastartuje potom a potom aj ked vipnem motor cely den startuje len rano nie …prosim poradte mi dakujem
  bol meney startet cepradlo sviecky teraz pred mesiacom
  ide o opel astra g

  1. roxy Post author

   Dobrý deň, vyskúšajte skontrolovať ukostrenie motora. Prípadne, či vám niekde nezateká do konektora. Môže sa stať, že vám za noc niečo navlhne, a po prvom štarte sa to usuší.

 3. Milan

  Dobrý deň , po roku státia vonku sa kamarát pokúša rozbehnúť auto 😉 STK dátum sa blíži… Vw Polo classic benzín. Kúpili sme novú baterku , čo nepomohlo takže prišli na rad nové sviečky, ale ani to. Motor pretaca ale nie a nie chytiť . Posledná nádej čo zostala je auto roztlacit … Či ? (Sanie vzduchu sa otvára ) benzín je 😉 . Štartér cvakne. Počul som že sa ľúbi nádrž zalepiť od benzínu no netuším či je to technicky možné preto sa nehadam… Akékoľvek priame radu uvítame 😉 ďakujem

  1. roxy Post author

   Dobrý deň, skúste ešte vyskúšať sviečkové káble, a ak budú aj káble v poriadku, vyskúšajte ešte vymeniť cievku. Prípadne, vyskúšajte auto pripojiť na diagnostiku. Roztlačením si asi nepomôžete ak to auto nehodí iskru.

 4. Veronika

  prosim vas rada by som vedela kde je chyba. mam ford fiesta 2005 1.4tdci. cely rok ide bez problemov. ako nahle pride dazdive pocasie zacina sa kazit. nastartuje na prvu supu ale po par kilometroch zacne blikat vsetko a zdochne motor. opakovane nejde nastartovat znova ay o pol hodinu ,

  1. roxy Post author

   Dobrý deň, odporúčam navštíviť autoelektrikára. Skúste pozrieť či vám nejaká kuna nezožrala káble, prípadne či sa Vám nezráža voda nad poistkovovou skrinkou a nekvapká Vám do nej. Známemu sa stal podobný prípad na staršom Forde.

 5. lopo257.1986@azet.sk

  dobry den,mam problem startovanim nehadze iskru a cez vstrekovacie trisky nejde benzin,prosim poradily by ste mi co moze byt pricina?fiat stilo 1,6 benzin dakujem

  1. roxy Post author

   Dobrý deň, palivové čerpadlo Vám ide tak ako má? skúste pomerať tlak a ak bude v poriadku pozrite palivové vedenie.

 6. attila

  dobry den mam take problem sadolsom do auto a nestartuje vobec cerpadlo ide sviecky som ocistil ale ajtak len taha a nenaskoci auto je mercedes c kompressor 180 rok 2002 dakijem

  1. roxy Post author

   Palivové čerpadlo má dobré tlaky? Skontrolovala by som batériu, prívod paliva ( či sú dobré vsetreky) a iskru, problém môže byť aj v kábloch alebo cievke. Skúste to dať na dignostiku, tá by Vám mohla pomôcť viac.

 7. Luki

  Dobrý deň, chcel by som sa opýtať mám bmw 530 d r 2000 niekedy mi nenaštartuje len chvíľu točí keď počkam cca 2 hodky naštartuje. Známy mi poradil snímač vačkového hriadeľa ale diagnostika nepíše žiany problém neviete mi poradit čo by to mohlo byť ? Ďakujem

  1. roxy Post author

   Skúsila by som tlaky palivového čerpadla, skontrolovať trysky, štartér..ale môže to byť aj ten snímač. V prvom rade by som to riešila lepšou diagnostikou. Diagnostiky z Číny sú síce šikovné, ale nemusia sa pripojiť ku všetkému.

Pridaj komentár