temps.sk » Ako ušetriť na výmene motorového oleja

Ako ušetriť na výmene motorového oleja

Zaujímalo vás niekedy akú robotu urobí mechanik, a za čo vlastne platíte? Viem, že nie každého zaujíma čo sa na jeho aute robí v servise. Niekto na to čas ani nemá a preto zaplatí čo mu mechanik na faktúre vystaví.

Zdroj: Frettie-http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Cover_of_refill_oil_tank_in_1,2_HTP_engine_in_%C5%A0koda_Fabia_I.jpg

 

Ako vymeniť olej v motore

Zdroj: Myke Waddy

V podstate je to robota na maximálne 15 minút. Jediné čo mechanik urobí je to, že povolí horné viečko na motore , a povolí šrób na olejovej vani.  A už len počká kým starý olej vytečie.

Ako náhle má celý olej von, musí dať dole aj olejový filter a namontovať nový olejový filter. Hotovo, nalieva sa nový olej.

Určite teraz rozmýšľate prečo na faktúre vidíte cenu 50€ – 80€ a viac.

Väčšinou máte zaúčtovaný olej v hodnote 50€ , filter 10€ a robota 15€ . Ceny sa určite menia, ale moja známa to mala rozpísané takto. Určite odporúčam pred výmenou oleja prejsť dlhšiu trasu, aby sa stihlo v motore všetko zohriať.

Ako ušetriť na výmene oleja

Ak sa vám teda cena na faktúre nepáči, môžete s tým niečo urobiť. Ak sa neviete odhodlať vymeniť si olej sám, môžete si kúpiť vlastný olej a filter a rovno ich doniesť mechanikovi. V tom prípade sa dohodnete na cene za robotu. Neodporúčam však kupovať olej s klasickej kamennej predajne pretože tam majú tiež prirážky a neušetrili by ste v podstate nič. Odporúčam objednávať olej z internetu.

Ako som ušetrila ja? Vopred som volala do Hyundai serisu čo by olej a cena výmeny stála. Povedali mi cenu 100€ aj s nejakou kontrolou. Takže som to vzala do vlastných rúk a kúpila som:

Motorový olej   – 32,80€

Olejový filter   –  4,61€

Moja robota – môj čas

Celková suma –  37,41€ a to som kupovala kvalitný olej ktorý na predajni stál niečo cez 60€ .  Takže celková ušetrená suma u mňa bola 62,59€ , takže môžem si ku tomu ešte aj natankovať.

Týmto nechcem nikomu brať robotu, pokiaľ vám niekto navrhne rozumnú cenu 10€ hore dole , predsa len to nieje čistá robota, ale netreba ju zase preplácať niekoľkonásobne.

Ako zistiť aký olej ide do motora

Zdroj: http://oleje-a-maziva.heureka.sk/castrol-magnatec-c3-5w-30/

 

Môžete si to pozrieť na predošlej vystavenej faktúre, alebo podľa manuálu čo máte ku auto, prípadne to nájsť vo vyhľadávači na internete. Výrobcu oleja môžete zmeniť kedykoľvek – castrol , elf, shell ale viskozitu oleja by ste meniť nemali nikdy 5w – 30 , 10w – 40 … Pri kúpe oleja treba dávať ešte pozor či máte diesel alebo benzín a objem ktorý máte do motora naliať. Ak máte uvedené 3,4l tak vám stačí 4l balenie a ak máte písané 4,3l tak sa oplatí kúpiť 5l balenie.

Prečo a kedy meniť motorový olej

Interval výmeny oleja závisí od toho , či jazdíte hlavne  v meste alebo po diaľnici. Pokiaľ jazdíte hlavne v meste je dobré olej meniť po 10 000 km. Výmenný interval by mal byť teda od 10 000 km po 15 000 km . Presahovať túto hranicu neodporúčam, pretože motoru  tým skracujete život.

Nezabúdajte si aj po výmene oleja , olej skontrolovať či je hladina oleja správna, či je tam správny pomer.  Ak by ste mali olej na spodnej hranici rysky treba ho doliať, pretože môže dôjsť ku zadretiu motora.

Pozor , aj autu ktoré ročne urobí 500 km treba vymeniť olej. Väčšina olejov má životnosť 2 roky. Olej zostarne a  správne nemaže.

...

Určite odporúčam vymeniť v aute aj kabínový a vzduchový filter. Keď už je menený olejový, nech sa to vymení naraz a máte pokoj.

Ak vás zaujíma ako sa dá v servise ešte na aute ušetriť , odporúčam prečítať článok Ako ušetriť na prezutí kolies auta.

3 comments

  1. Dušan

    vymenu oleja netreba robiť cez značkove servisy. Rovnako tiež kupujem olej z internetu, vyjde ma to do 20€ a praca napr. v Mikone tiež asi 20€. Zasa toto robiť doma, OK ale čo so starym olejom? Budme ekologickí.

    1. roxy Post author

      Osobne to robievam tak, že olej ktorý z auta vypustím nalejem do bandasky v ktorej mi olej prišiel. Prípadne ak mi olej v bandaske ostane, použijem iný uzatvárateľný obal a zanášam ho do zberného dvoru. Treba sa ale vopred informovať či takýto odpad berú.

Pridaj komentár