temps.sk » EK/STK čo ak auto neprejde ?

EK/STK čo ak auto neprejde ?

Áno aj toto sa stáva často, hlavne ľudom čo to idú len skúsiť. Malé upozornenie, ak vám aj auto stojí na dvore a nevyužívate ho, mali by ste ho odhlásiť alebo dočasne odhlásiť, pretože vám môže prísť pokuta za neurobené kontroly.

V prvom rade keď prídete do strediska technickej kontroly vám pôjdu odmerať emisie. Takže prvá je emisná kontrola. Ak vám namerajú veľmi vysoké hodnoty cez kontrolu vás nepustia a nepustia vás ani na technickú kontrolu.

Keď neurobíte emisnú kontrolu neplatíte celú sumu ale iba sumu za protokol čo je zhruba 6€. V protokole budete mať napísané aké ste mali namerané hodnoty a stav, že ste neprešli kontrolou.

Snažte sa čo najrýchlejšie dať si auto do poriadku a ísť na kontrolu znovu, no skúste iné stredisko.

Ak sa vám podarilo dať si auto do poriadku a prejsť kontrolou nasleduje technická kontrola.

Odporúčam aj z vlastnej skúsenosti, nechajte si rezervu a na kontrolu choďte aj týždeň skôr keby sa vám stalo že s autom neprejdete. Máte potom týždeň rezervu a nemusíte sa obávať pokuty ktorú posielajú úrady nie policajti. (166+166)

Ak ste neprešli Emisnú Kontrolu:

Skúste vymeniť lambda sondu, prípadne sa skúsiť dohodnúť s technikom nech vám to skúsi dať ALE potom si určite dajte auto do poriadku.

Ak ste neprešli auto vám – buď papá olej ( guferá, piestne kružky) alebo vodu ( tesnenia alebo zlá hlava alebo blok motora) čo za ten jeden deň/ týždeň dokopy človek isto nedá.

Ak ste neprešli cez Technickú Kontrolu:

 

Kvôli stavu karosérie (hrdza) – jediné čo vám narýchlo ostáva urobiť v prípade, že to nemáte hrdzavé skrz na skrz je:

Hrdzavé miesto trochu ošmigľujte, ale opatrne aby sa vám napríklad lem nad kolesami úplne nerozpadol. Budete potrebovať trochu gytu / tmelu ktorý sa snažte čo najlepšie naniesť na dané miesto. Keď tmel/ gyt zaschne, základnou farbou v spreji nastriekajte zagytované miesto. Keď už bude základná farba suchá, môžete miesto nastriekať farebným sprejom. To by malo technikom stačiť.

Alebo , kúpte si plechovku gumoasfaltu a naneste ho čo najlepšie na takéto miesto. Hlavne nech to vyzerá že sa snažíte to miesto zachrániť, nie to napatlať ako príde.

Kvôli brzdám – ak slabo brzdíte mali by ste vymeniť brzdové obloženie, prípadne odvdzušniť systém, ale verím že ak vám to nedá urobiť, technik vás na vaše chyby upozorní.

POZOR :

Na kontrolách vám nepomôže ani váš dedo, ani vaša žena a ani inak dobre vyzerajúci dôveryhodný človek. Proste, ak je vaše auto v hroznom stave nepomôže vám nič. Teda samozrejme ak nejdete po známosti. No uvedomte si, že technik je len človek ktorý nesie za autá ktoré pustí cez kontrolu zodpovednosť.

Držím vám palce a hlavne odporúčam tie termíny dodržať , a odporúčam prečítať si aj článok ako pripraviť auto na ek a stk.

 

 

 

 

 

4 comments

 1. Richard

  Ked neprejdem emisnu ma nepustia na STK, to je podla nejakeho zakona? Alebo ma mozu zdrat z koze a naschval ma pusti aj na STK?

  1. roxy Post author

   Emisná kontrola sa robí väčšinou prvá. Ak ňou neprejdete, zvyčajne vám rovno vystavia protokol o neprejdení cez kontrolu a máte 30 dní na opravenie závad. Následne sa technická kontrola robí, až keď sa vám podari úspešne vykonať emisnú kontrolu. Aby ste však mali korektné informácie, spýtajte sa na stanici technickej a emisnej kontroly kam chodievate ako v takomto prípade postupovať.

 2. Paťo

  Ja mám 30 ročné auto a v perfektnom stave má malilinké nedostatky ale to na také staré auto je normálne hlavne: nezabudnite si skontrolovať svetlá či svietia všetky! A nedorabajte si denne svietenie DRL LED hlavne to

  1. roxy Post author

   Staré auto neznamená automaticky zlé auto 🙂 väčšinou sú kritický na brzdy, tesnosť motora a hlavne emisie, ale určite si treba dať pozor aj na žiarovky.

Pridaj komentár