temps.sk » EK/STK čo ak auto neprejde ?

EK/STK čo ak auto neprejde ?

Áno aj toto sa stáva často, hlavne ľudom čo to idú len skúsiť. Malé upozornenie, ak vám aj auto stojí na dvore a nevyužívate ho, mali by ste ho odhlásiť alebo dočasne odhlásiť, pretože vám môže prísť pokuta za neurobené kontroly.

V prvom rade keď prídete do strediska technickej kontroly vám pôjdu odmerať emisie. Takže prvá je emisná kontrola. Ak vám namerajú veľmi vysoké hodnoty cez kontrolu vás nepustia a nepustia vás ani na technickú kontrolu.

Keď neurobíte emisnú kontrolu neplatíte celú sumu ale iba sumu za protokol čo je zhruba 6€. V protokole budete mať napísané aké ste mali namerané hodnoty a stav, že ste neprešli kontrolou.

Snažte sa čo najrýchlejšie dať si auto do poriadku a ísť na kontrolu znovu, no skúste iné stredisko.

Ak sa vám podarilo dať si auto do poriadku a prejsť kontrolou nasleduje technická kontrola.

Odporúčam aj z vlastnej skúsenosti, nechajte si rezervu a na kontrolu choďte aj týždeň skôr keby sa vám stalo že s autom neprejdete. Máte potom týždeň rezervu a nemusíte sa obávať pokuty ktorú posielajú úrady nie policajti. (166+166)

Ak ste neprešli Emisnú Kontrolu:

Skúste vymeniť lambda sondu, prípadne sa skúsiť dohodnúť s technikom nech vám to skúsi dať ALE potom si určite dajte auto do poriadku.

Ak ste neprešli auto vám – buď papá olej ( guferá, piestne kružky) alebo vodu ( tesnenia alebo zlá hlava alebo blok motora) čo za ten jeden deň/ týždeň dokopy človek isto nedá.

Ak ste neprešli cez Technickú Kontrolu:

 

Kvôli stavu karosérie (hrdza) – jediné čo vám narýchlo ostáva urobiť v prípade, že to nemáte hrdzavé skrz na skrz je:

Hrdzavé miesto trochu ošmigľujte, ale opatrne aby sa vám napríklad lem nad kolesami úplne nerozpadol. Budete potrebovať trochu gytu / tmelu ktorý sa snažte čo najlepšie naniesť na dané miesto. Keď tmel/ gyt zaschne, základnou farbou v spreji nastriekajte zagytované miesto. Keď už bude základná farba suchá, môžete miesto nastriekať farebným sprejom. To by malo technikom stačiť.

Alebo , kúpte si plechovku gumoasfaltu a naneste ho čo najlepšie na takéto miesto. Hlavne nech to vyzerá že sa snažíte to miesto zachrániť, nie to napatlať ako príde.

Kvôli brzdám – ak slabo brzdíte mali by ste vymeniť brzdové obloženie, prípadne odvdzušniť systém, ale verím že ak vám to nedá urobiť, technik vás na vaše chyby upozorní.

POZOR :

...

Na kontrolách vám nepomôže ani váš dedo, ani vaša žena a ani inak dobre vyzerajúci dôveryhodný človek. Proste, ak je vaše auto v hroznom stave nepomôže vám nič. Teda samozrejme ak nejdete po známosti. No uvedomte si, že technik je len človek ktorý nesie za autá ktoré pustí cez kontrolu zodpovednosť.

Držím vám palce a hlavne odporúčam tie termíny dodržať , a odporúčam prečítať si aj článok ako pripraviť auto na ek a stk.

 

 

 

 

 

15 comments

 1. Richard

  Ked neprejdem emisnu ma nepustia na STK, to je podla nejakeho zakona? Alebo ma mozu zdrat z koze a naschval ma pusti aj na STK?

  1. roxy Post author

   Emisná kontrola sa robí väčšinou prvá. Ak ňou neprejdete, zvyčajne vám rovno vystavia protokol o neprejdení cez kontrolu a máte 30 dní na opravenie závad. Následne sa technická kontrola robí, až keď sa vám podari úspešne vykonať emisnú kontrolu. Aby ste však mali korektné informácie, spýtajte sa na stanici technickej a emisnej kontroly kam chodievate ako v takomto prípade postupovať.

   1. Tomas

    Ak neprejdes emisnou kontrolou, tak sice auto ide na technicku, ale stava sa nesposobile. Pri emisnych davaju nesposobile. Darmo, ze technicka je OK, ale ked emiska je zla, tak … 🙂

 2. Paťo

  Ja mám 30 ročné auto a v perfektnom stave má malilinké nedostatky ale to na také staré auto je normálne hlavne: nezabudnite si skontrolovať svetlá či svietia všetky! A nedorabajte si denne svietenie DRL LED hlavne to

  1. roxy Post author

   Staré auto neznamená automaticky zlé auto 🙂 väčšinou sú kritický na brzdy, tesnosť motora a hlavne emisie, ale určite si treba dať pozor aj na žiarovky.

  2. Lukáš

   Dnes som bol na STK a EK.
   Ako píšte prvá bola EK, auto neprešlo nameraná hodnota 4.0 limit 2.0.
   Auto však pokračovalo ďalej na STK tam prešlo.
   Platil som vyše 70 eur dostal protokol, 1 nálepku s odporucenim jazdiť na otáčkach 3000 až 4000 s aditivom do nafty a skúsiť znova…

   1. roxy Post author

    Pravdepodobne záleží od konkrétnej stanice STK, či pusti auto aj na technickú kontrolu po neúspešnej emisnej kontrole. Nás napríklad po neúspešnej emisnej ďalej nepustili. V každom prípade, držím palce aby sa emisie ustálili.

 3. Peter Kopáč

  Neprešiel som emisnou kontrolou. Môžem skúsiť urobiť emisnú niekde inde ako som bol prvý krát ? Koľko krát sa môžem zúčastniť emisnej kontroly ?

  1. roxy Post author

   Môžete navštíviť aj inú STK ak vám dajú termín. V podstate 2x. Ak neprejdete prvý krát, máte možnosť ísť na kontrolu znovu. Ak neprejdete ani na druhej EK, vozidlo bude označené za nespôsobilé.

  1. roxy Post author

   Aj keď ste neprešiel, ale na kontrole ste bol, máte protokol, že ste kontroly absolvoval. Pokuta vám teda nepride, avšak budete musieť dať auto do poriadku do stanoveného termínu a navštíviť stanicu STK znovu.

 4. Pavol

  Neprešiel som STK ckov lebo sa mi nedá stiahnuť okno a predný plášť pod nárazníkom mám polamany , a jedno zadné koleso mi slabšie brzdí bol správny postup technika?

  1. roxy Post author

   Aj keď to bude znieť nepríjemné, jeho konanie bolo správne. Už len tie brzdy musia vždy fungovať na 100 percent. Verím, že keď si dáte pokazené veci do poriadku, kontrola bude úspešná.

 5. Erika Gálova

  Dobrý deň, naše auto neprešlo… Ako ho skúšal tak túroval, že vyvrela voda…. Zaplatila som celý poplatok ešte sú zarátané aj známky{75e}. Povedali mi, že keď prídem znovu, ešte budem platit 50e.Je to normálne?

  1. admin

   Bohuzial je, mam podobnu skusenost s EK kde vyskocila stara hlaska v diagnostike, kontrola tym padom skoncila, auto dostalo docasnu EK a bolo treba prist znova. Pritom v servise tu staru hlasku len vymazali z pamate a na druhy krat preslo auto v poriadku. Pred STK aj EK je najlepsie spravit poriadnu servisnu prehliadku vsetkeho, kde by sa podobne veci mali odchytit skor ako clovek zaplati za skusku zbytocne dva krat.

Pridaj komentár