temps.sk » Autofólie , Fólie na bočné sklá auta

Autofólie , Fólie na bočné sklá auta

Máte v pláne namontovať na vaše auto autofólie ? Čítajte viac v tomto článku, dozviete sa viac aj o fóliách na čelnom skle.

 

Fólie na aute nie sú len módnym doplnkom,ale majú aj reálne využitie. Okrem toho, že váš chránia pred slnečným žiarením UV, chránia aj váš interiér auta. Slúžia relatívne aj na ochranu súkromia v aute, predsa len má človek lepší pocit, keď mu nieje do auta moc vidno. Keď si dáte namontovať auto fólie vyhnete sa aj vyhriatemu interiéru auta. Nieje to dobrý pocit keď sadnete do auta na kožené sedačky a idete sa upiecť.

Zapísanie do TP?

Auto fólie nemusíte dávať zapisovať do technického preukazu. Na auto fólie musíte mať vystavený certifikát, ktorý vám vydá firma ktorá vám tieto fólie namontuje. Ak máte v pláne namontovať si ich doma v garáži, to vám neodporúčam. Ak takýto certifikát nemáte a zastaví vás policajt, môže vám nakázať fólie bez osvedčenia strhnúť , samozrejme nezaobídete sa bez pokuty. Takáto pokuta môže byť vo výške 60€ alebo odobratie technického preukazu.

Fólie vpredu na bočných sklách auta ?

Keby to bolo na mne , ja osobne v tom problém nevidím. Sama som sa v takomto aute viezla a vôbec som sa necítila ohrozená. Tmavé fólie na bočných sklách auta vpredu chránia vodiča pred slnečným žiarením. Vďaka týmto fóliám ma slnko ani raz neoslepilo.  No bohužiaľ, na Slovensku takéto tmavé fólie podľa zákona byť nesmú ani keď si doveziete auto, ktoré tieto fólie má už namontované. A v prípade že takéto fólie máte, odporúčam vám ich dať rovno dole a nešpekulovať. Naozaj sa to neoplatí aaj tak vás niekde zastaví policajt. Dostanete mastnú pokutu a budete to ich musieť dať dole aj tak.

Jediné čo si môžete na predné bočné sklá namontovať sú priehľadné bezpečnostné fólie . Čudujete sa na čo sú vôbec takéto fólie dobré? Aj keď vás neubránia pred slnečným teplom , niektoré neprepúšťajú UV a slnečné žiarenie nepoškodzuje interiér auta. Mali by byť bezpečné aj pri nehode, kde by sa nemalo bočné sklo vysypať na vás.

http://www.hudbadoauta.sk/images/a.jpg

 

Približné ceny auto fólii

 

Kategória auta 2 roky záruka 5 rokov záruka 7 rokov záruka
3 dverové 70 € 80 € – 90€ 100 € – 120€
hatchback 80 € 90€ – 100 € 130 € – 120€
sedan 4 dverové 90 € 120€ – 140 € 110€ – 160 €
kombi (5 dverové) 100 € 120€ – 130 € 125€ – 150 €
3 – dverové Offroad (SUV) 80 € 100 € – 120€ 110€ – 130 €
5 – dverové Offroad (SUV) 120 € 140 € – 160€ 160€ – 180 €
minivany (Van, MPV) 120 € – 140€ 140 € -160€ 140€ – 180 €
multivany (mikrobus) 120 € – 160€ 180 € – 200€ 180 € – 230€

Fólia na čelné sklo

Ak si chcete dať fóliu na čelné sklo , určite vám to odporúčam ešte menej ako tmavé fólie na bočných sklách. Takáto fólia je už aj podľa mňa úplná zbytočnosť a na aute ani nesmie byť.  Na čelné sklo si nesmiete dať dokonca ani priehľadnú fóliu.

Jediné čo si môžete dať na čelné sklo je zatemňovací pás  ktorý musí spĺňať určité požiadavky. A to nasledovné:

 •  musí byť umiestnený mimo vzťažnej plochy čelného skla tak, aby sa zabezpečila ochrana proti oslneniu s plynulým prechodom zo 75 % na najmenej 40% priepustnosti svetla vrátane skla a bez plynulého prechodu najmenej 50 % priepustnosti  svetla vrátane skla,

 

 • zatemňovací pás môže zasahovať najviac 100 mm od vrchného okraja čelného skla po celej jeho šírke a nesmie pohlcovať farbu návestných svetiel a svetelných signálov.

 

...

Máte v pláne prestriekavať farbu vášho vozidla, alebo nalepiť fólie na karosériu? čo je dovolené a čo musíte urobiť sa dozviete v ďalšom článku Zmena farby auta .

 

4 comments

 1. Sebastián

  Musím povedať že ochranné fólie na predných bočných sklach sú ozaj super, keď mám okienko hore, ani mecitim žeby svietilo slnko (okrem samotného svetla :)) a keďže na auye mám už origo tónované sklá, tieto fólie majú na oknách aj úplne jemný, ledva badateľný zatmavovaci efekt. ale asi pred týždňom má zastavili páni policajti, a začali ich riešiť, jeden z nich mi tak vraví, “ buď si ich dáte dole alebo si ich musíte nejakým spôsobom dostať do tp, ak by som sa teraz pozrel na váš veľký t.p. A nemáte tam tieto folie, domov už idete pešo….“ Nejak som nechápal keďže vo firme kde mi to montovali, mimochodom žiadny lacný smejd, mi vraveli ze s tým nieje problém, ak by mi niekto vedel poradiť bol by som vďačný lebo ozaj ich nechcem strhavat.

  1. roxy Post author

   Fólie sú veľkou výhodou aj tým, že chránia interiér pred slnečným žiarením a v aute nie je až také teplo počas leta. My sme mali na aute takiež zatmavené sklá firmou aj s certifikáciou, no museli sme ich dať pred policajtom dole, pretože by nám zobral evidenčné tabuľky + pokuta. Sú nejaké zdravotné výnimky, no to by vám musel potvrdiť nejaký doktor.

 2. Majo

  Ahoj. Mňa zastavili páni policajti a vraveli,že nemôžem mať také fólie na školách sofer+spolujazdec. Keď som povedal,že to niesú fólie ale tónované sklá, tak mi kázal vytiahnuť okno a potom zase spustiť. Ďalej nevravel nič,len zvada,že si tie fólie musím odstrániť. Len mu vravím, že to mám podľa neho vymeniť okná?????

Pridaj komentár