temps.sk » Ako pripraviť auto na zimu

Ako pripraviť auto na zimu

Starostlivosť o auto v zime nieje rovnaká ako v lete. V tomto článku sa dozviete čo máte s vašim autom robiť aby sa nijak nepoškodilo a fungovalo tak ako má.

Zimné pneu

Samozrejme ako prvé by ste mali prezuť letné gumy na zimné. Zimné gumy treba ešte pred prezutím skontrolovať, či majú správny dezén alebo nemajú defekt prípadne iné poškodenia. Na letných gumách neodporúčam jazdiť, môžete tak ohroziť  seba ale aj ostatných.

Kvapaliny

Kvapaliny do auta sú väčšinou rozdelené na zimné a letné. Je v tom podstatný rozdiel, zimné kvapaliny sú neriedené tak aby nezamrzli. Napríklad kvapalina do chladiča sa mení na zimu hlavne kvôli tomu aby vám nezamrzol chladiaci systém. Kvapalina do ostrekovačov  by sa mala vymeniť tiež, pretože letná by vám mohla v nádobke tiež zamrznúť. Museli by ste dávať dole nádobky a kvapaliny rozmraziť.

Brzdy

Pred zimou si skontrolujte alebo si dajte skontrolovať vaše auto. Či máte všetko v poriadku aby auto brzdilo v zime tak ako má. Snažte sa čo najmenej používať ručnú brzdu, môže vám zamrznúť. Preto odporúčam nechávať auto zaparkované na rýchlosti aby sa vám nestalo že ráno neodídete. Ak vám zamrzne ručná brzda, v podstate sa vám zabrzdia zadné kolesá a s miesta sa nepohnete.

Batéria

Pozrite sa či nieje nijak poškodená z vonku, dajte ju odmerať či funguje ako má. Odporúčam batériu pred zimou nabiť pretože v zime býva najviac zaťažená práve ona s alternátorom. Ak je slabá, nenaštartujete. Odporúčam prečítať článok Keď auto neštartuje nielen v zime.

Karoséria 

Keďže karoséria auta sa vyrába z plechu tak jej soľ škodí a následne koroduje. Odporúčam auto umývať častejšie. Samozrejme trpí aj lak auta, preto je dobré dať auto poriadne ručne navoskovať.

Zimná výbava

...

Určite nezabudnite do kufra prihodiť aj škrabku na okno, metlu,rozmrazovač zámkov. Určite vždy ešte pred jazdou si auto poriadne očistite od snehu, ak to neurobíte a uvidí vás policajt môžete dostať pokutu. Samozrejme nehovorím o 2 cm snehu ale poriadnu snehovú nádielku na kufri a streche. Rozmrazovač zámkou je len taká prevencia keby náhodou sa vám stalo že sa do auta nemôžete dostať. Stáva sa aj to. Ak chodievate lyžovať alebo chodíte autom do horských prostredí, nezabudnite pre istotu aj reťaze na kolesá.

Zľavnené produkty v sekcii Pneumatiky

 

Pridaj komentár