temps.sk » Aby Vás auto neprekvapilo, alebo ako kúpiť dobré ojazdené auto

Aby Vás auto neprekvapilo, alebo ako kúpiť dobré ojazdené auto

Idete kupovať auto? Neviete si predstaviť čo vás všetko čaká a na čo si dať pozor? V tomto článku Vám poradíme.

zdroj : Helgi Halldórsson/Freddi at http://flickr.com/photos/8058853@N06/6046441241.


Hlavnou otázkou pre Vás je, či hľadáte auto sami na inzertných portáloch cez súkromníka alebo navštívite autobazár.

 

Súkromný predajca / autobazár

Ak už ste si vybrali auto, ktoré sa Vám páči a ktoré vám vyhovuje po všetkých stránkach a máte záujem o jeho kúpu treba si overiť či je jeho stav totožný so stavom aký uvádza predajca. Určite vás teraz napadlo ako to máte zistiť sami? Nezisťujte to sami. Ak máte niekoho známeho, kto vám dokáže pri výbere pomôcť určite ho zavolajte so sebou.

Čo treba skontrolovať pred kúpou auta ?

Stav najazdených kilometrov

V prvom rade by ste si mali zistiť či vás predajca nezavádza s uvedenými kilometrami.

Môžete si to overiť na www.ko.sk , na tejto stránke zadáte VIN číslo vozidla kde zistíte  či vozidlo nieje odcudzené , či stav vozidla je spôsobilý na premávku a samozrejme najazdené kilometre ktoré boli pri kontrole namerané . Z toho vyplýva že ak v roku 2005 malo auto najazdené 190 000 km , tak v roku 2009 nemôže mať najazdené 130 000 km a predajca klame .

Môžete to zistiť aj podľa stavu interiéru. Všímajte si volant, riadiacu páku a pedále . Hlavne opotrebenie týchto súčiastok.

Stav kilometrov je dôležitý nielen pre cenu auta, ale hlavne pre opotrebovanie súčiastok.

Motor

Hlavné na čo si treba dávať pozor je motor. Pretože motor je vlastne srdce auta a celá oprava sa niekedy môže vyšplhať na stovky eur. Ako zistíte že je niečo s motorom? Jednoducho.

 

 1. Naštartujte auto  Ak máte niekoho so sebou kto sa vyzná určite spozná, že niečo nieje v poriadku
 2. Zvuk motora – Z motora by nemali vychádzať divné plechové zvuky,môže to byť znak toho že motor nie je v poriadku a čakala by vás ďalšia investícia
 3. Olej v motorovom priestore – Skontrolujte tesnenia okolo bloku motora a hlavy motora . Olej potečený na motore je znamenie že tesnenie už netesní tak ako má a treba ho vymeniť. Ak je to tak, po kúpe budete musieť tesnenia dať vymeniť

 

Koľko stoja približne tieto opravy?

Celá generálka hlavy motora stojí približne od 400 eur vyššie, kde sa jedná o kompletnú generálku . V hlave motora sa vymenia všetky súčiastky. Ventily, zdvíhadlá ventilov,ventilové vložky,guferá atď. Samozrejme okrem roboty v servise platíte za materiál.

Každý servis má iné cenové relácie, ale pohybuje sa to v približne rovnakých čiastkach. Tieto informácie sú čisto odhadové, keďže  naše autá si doma opravujeme sami.

Karoséria auta

Ak je vaše vyhliadnuté auto už staršie treba si dobre popozerať aby nebolo rozsiahle poškodené hrdzou . Nie je to jednoduchá ani lacná oprava auta a väčšine automechanikom sa do toho ani nechce ísť.

Spoznáte to jednoducho či je vozidlo odpísané úplne alebo sa to dá ešte opraviť.

zdroj: https://www.flickr.com/photos/philakilla/7382457320/in/photostream/

Popozerajte hlavne lemy auta to je časť nad zadnými kolesami auta a prahy auta, tie sa nachádzajú pod dverami auta. Nejde len o výzor ale aj o bezpečnosť, predsa len oslabený plech už nie je nový plech. Hrdzu spoznáte tak , že sa robia malé bublinky pod lakom auta , prípadne lak auta už ide aj v rukách odlúpnuť. Väčšinou je na miestach kde sa na plech dostane voda , kľudne si skontrolujte aj kufor auta, či sa náhodou aj tam nedrží voda.

Vyváranie karosérie alebo oprava hrdzavých dielov vás môže stáť približne 300 euro. Pokiaľ vyvárate auto pripočítajte ešte striekanie nových dielov.

 

V prípade že sa rozhodnete auto kupovať iba na pracovné účely alebo dočasne ,hrza problém nieje . Problémom býva ak máte v pláne auto používať dlhoročne a hľadáte spoľahlivé auto do rodiny.

 

podvozok auta

Zamerajte sa aj na túto časť auta , okrem motora je tiež veľmi dôležitá . Na čo si dať pozor?

Dajte auto na zdvihák a skontrolujte hrzu na podvozku. Samozrejme nejaká ta hrdza sa vyskytnúť môže , no treba dávať pozor aby podvozok nebol prehrdzavený až do vnútra auta. V tom prípade vás čaká vyváranie podvozku a to  tiež nie je príjemná záležitosť.

Držím sa toho, že je niekto skúsený pri vás .Skontrolujte všetky časti podvozku, ramená, tyčky riadenia, stabilizátory, kotúče a výfuk v akom sú stave. Samozrejme tieto veci budete musieť dať vymeniť do servisu aj tak , ale je dobré vedieť v akom stave je podvozok kupovaného auta.

Testovacia jazda

Nekonajte unáhlené rozhodnutie . Určite sa spýtajte na testovaciu jazdu . Mali by ste si skúsiť či je vozidlo naozaj také aké očakávate , či nič nebúcha neklepe . Hlavne či auto reaguje tak ako má.

foto: Pavol Kwapulinský

 

Vyskúšajte či spojka zaberá tak ako má, auto by pri zaradení rýchlosti nemalo vydať žiaden škaredý zvuk.

Keď pridáte plyn, všímajte si ako auto reaguje. Či motor zaberá hneď alebo je reakcia oneskorená. Skontrolujte či idú budíky tak ako majú. Všímajte si teplotu motora, otáčkomer a rýchlomer.

Vyskúšajte ako reagujú brzdy . Kľudne na aute pridajte a prudko zabrzdíte, najlepšie je to vyskúšať na odľahlom mieste.

Ak je v aute elektrika, pozapínajte čo sa dá. Ak má auto elektrické okná pobehajte s nimi hore dole.

Zoberte auto do záťaže , nestačí sa povoziť  len niekde na parkovisku . Choďte sa previesť niekde kde sú kopce ak je to možné . Vtedy zistíte či všetko funguje tak ako má .

 

Cena auta

Skontrolujte si aké sú aktuálne ceny vozidla ktoré ste si vybrali . Píšem to preto, aby ste nekúpili favoritku ktorú kúpite bežne od 200€ za cenu s vysokohorskou prirážkou len preto, lebo vám to predajca povedal. Cenu sa snažte stanoviť podľa stavu vozidla , nebojte sa zjednávať alebo dohodnúť na nižšej cene. Spočítajte si aké náklady vás čakajú po kúpe vozidla  a podľa toho sa snažte znížiť cenu . Samozrejme navrhnite rozumnú cenu.

Kúpno- predajná zmluva

Keď zmluvu podpíšete , podpisujete vlastne, že ste sa riadne oboznámili s jeho obhliadkou a skúšobnou jazdou. Kúpno predajná zmluva je stanovená tak , že predávajúci odovzdá auto kupujúcemu v deň podpisu tejto zmluvy.

...

Vlastnícke právo prechádza z predávajúceho na kupujúceho v momente zaplatenia tejto kúpnej zmluvy. Na internete môžete nájsť aj vzory takejto zmluvy.

 

Ak sa vám podarí dobré auto kúpiť ,nezabudnite si prečítať článok Prihlásenie auta , alebo čo vás čaká po kúpe auta .

 

 

 

11 comments

 1. PeterPan

  Vieš tam zistiť km Lukáš, ale nie je to smerodajné, únik informácií môže nastať aj tak. Ja som bral auto napr. z Darexu na základe doporučenie, že majú xy áut po operatívnych lízingoch, kde to viem skontrolovať cez danú firmu ak je ochotná.. a bola.. jazdim už pol roka a to som ani emchanika nepotreboval, len rozum 🙂

 2. Ján

  Rozhodne doporucujem Darex, v zmluve je zaruka na skryte vady, co sa tyka inych bazarov skusenost nemam, no rozhodne by som sa vyhol autickarom a sukromnikom..

 3. Lea

  suhlasim ze jazdene auto ci uz v bazare alebo u „suseda“ si treba poriadne obhliadnut nakolko je to investicia na dlhsu dobu…ja som si pri vybere auta prezerala interier nakolko jeho opotrebovanie zodpoveda najazdenym kilometrom zvlast volant a riadiaca paka a samozrejme predne dvere u sofera… manzel zas s mechanikom presli technicke veci a na druhy den sme si z aaa auta odviezli sx4-ku a vypada ako nova…nakolko sluzila len na prevoz do prace predchdzajucemu majitelovi je v tip top stave

  1. roxy Post author

   Väčšina ľudí má so spoločnosťou AAA zlé skúsenosti, no možno patríte medzi tých šťastných, kde sa kúpa auta podaria. Gratulujeme, nech vám vozidlo vydrží čo najdlhšie 🙂

 4. Evka M.

  rozhodne by som sla do vacsieho bazaru…zatial mam prve auticko je to c5ka z aaa auta a nemam s nim problem 🙂 je na vankusoch cize pohodlnejsie nez cokolvek ine co poznam 🙂

 5. Dajana

  najlepšie je kupit 2-3 ročne auto s najazdenymi km okolo 30tis . Taketo auto som si kupila aj ja a om nadmieru spokojna

 6. Daniel

  niektory predajci su ustretovy a pojdu sa s vami na aute previezt,, auto si možete vyskušat. My sme to takto spravili a auto sme kupili. Kupovali sme 4 ročne auto a jazdi paradne.,

  1. roxy Post author

   To je pravda, najlepšie je vidieť vozidlo osobne a aj si ho vyskúšať. Ak by ste prišli osobne a predajca by mal problém ísť sa s Vami previesť, tak treba ísť pozrieť niekde inde. Gratulujeme ku dobrej kúpe.

  1. roxy Post author

   To je pravda, zohnať dobré auto a za dobrú cenu z druhej ruky alebo z bazáru je celkom náročné. Preto vždy odporúčame, aby človek pri kúpe auta zobral so sebou niekoho, kto sa v autách vyzná.

Pridaj komentár