temps.sk » Ako ušetriť na prezutí kolies auta

Ako ušetriť na prezutí kolies auta

Ani sa nenazdáte a budete musieť zase prezuť auto zo zimných na letné pneumatiky. Ako ušetriť za prezutie auta sa dozviete v tomto článku.

Najideálnejšie pre vás je, pokiaľ máte dve sady diskov. Teda zimné a letné. Na zimu vám kľudne stačia plechové disky, ktoré aj pri poškodení nie sú také drahé ako elektróny. Preto na zimu odporúčam práve tieto plechové disky. Ak ohnete jeden disk, cena tohoto disku je nanajvýš 50€ kus pričom kvalitné elektróny môžu stáť okolo 80-90€ kus. Navyše hľadanie elektrónu aby sa hodil ku celej sade ktorú máte na aute môže trvať aj niekoľko dní aj to nemusíte konkrétny elektrón nájsť. Pričom plechový disk nájdete pomaly na každom rohu.

Prečo odporúčam dve sady kolies? Jednoducho preto, ak patríte ku tým šikovnejším prezuť auto si môžete aj vy sami. Pripadne dať auto len na zdvihák a prezuť disky stojí okolo 10€. Pokiaľ máte jednu sadu kolies a vymieňate len pneumatiky letné za zimné, každé jedno prezutie gúm vás môže stáť 20€ +. Keď si to spočítate, naozaj sa oplatí ku elektrónom dokúpiť plechové disky.
Určite po zime odporúčam prezuté kolesa očistiť od soli a nánosu špiny aby disk nehrdzavel ďalej. Ak nájdete už väčšie množstvo hrdze a takéto disky sa vám nepáčia, stačí dať disky opieskovať, kúpiť sprej za 7€ a nastriekať. Po dokončení disky vyzerajú ako nové. Navyše výhodou je, že si môžete vybrať s niekoľkých farieb a farbu disku zmeniť. Nastriekať disky takýmto sprejom môžete kľudne aj niekde u vás na dvore. Je to jednoduchá a časovo nenáročná práca. Avšak , striekanie diskov sprejom alebo farbou si určite nechajte na leto.

...

Ešte nakoniec určite odporúčam po prezutí zhodnotiť stav, opotrebenie a dezén pneumatík.Minimálna hĺbka dezénu pre osobné automobily je podľa zákona 1,6 mm. Čo sa týka bezpečnosti – u zimných pneumatík sa nedoporučuje jazdiť na dezéne pneumatiky zjazdenom pod 4 mm. Tak či tak, ísť na úplnú hranicu a jazdiť pomaly bez dezénu neodporúčam.

V prípade že chcete dať na auto väčšie kolesá prečítajte si aj tento článok Zapísanie kolies do technického preukazu .

1 comment

  1. Jozef Snopek

    Áno dá sa zvládnuť výmena kolies aj samému, no nemali by sme ani tak zabúdať na jeho vyváženie. Keď sa koleso opotrebováva, tiež môže dôjsť k nerovnomernému rozloženiu hmotnosti na kolese a po pár sezónach nám môže klepať pri vyššej rýchlosti (>100km/h) a to nadmerne opotrebováva pruženie a zvyšuje spotrebu.

Pridaj komentár