temps.sk » Kedy prezuť na letné pneu?

Kedy prezuť na letné pneu?

Prichádza jar, ktorá je obdobím kedy začíname rozmýšľať nad prezutím na letné pneumatiky. Kedy je ale ideálne prezúvať letné pneu?

zdroj: http://pt.wikipedia.org/wiki/Dur%C3%B4metro_Shore#/media/File:Tire_tread.jpg

 

Určite sa netreba poponáhľať, aj keď  počasie vyzerá ideálne netreba sa na to spoliehať. Do úvahy treba zobrať tiež, aké teploty sú večer a ráno. Ideálne je prezúvať na letné pneu vtedy, keď  priemerná denná teplota dosiahne minimálne 7 stupňov, a mrazy úplne ustúpia. Takže, netreba sa riadiť dátumom mesiaca, ale skôr teplotou ktorá je vonku. Naozaj je lepšie počkať a byť si istý, prípadne to prekonzultovať v servise, kedy by vám výmenu odporučili.

Hustota a dezén zimných pneu je mäkší ako na letných gumách. Preto, aj keď idete na zimných pneu v jarných teplotách nijako im to neuškodí. Zimná pneu sa vďaka mäkšej hustote viac vozovke prispôsobí, preto je v takýchto nestálych teplotách bezpečnejšia. Príkladom môže napríklad byť, keď idete na zimných pneu do zákruty, guma sa prispôsobí viac vozovke. Letná pneu má tvrdší dezén a zo zákruty vás vynesie.

Prečo vlastne treba prezuť zimné gumy na letné?

Tejto otázke sa venovali aj na www.autozurnal.sk a natočili šikovné video, kde sa venujú letným a zimným pneu. Určite odporúčam pozrieť, vzhľadom na to že je lepšie raz vidieť ako tri krát počuť.

https://www.youtube.com/watch?v=PukUFUMCZmY

 Celoročné pneu

U nás nie sú až tak populárne, no na trhu sa objavuje aj tento typ pneu. Ja osobne s týmto typom pneu skúsenosť nemám, no podľa všetkého s dobrou voľbou pre ľudí, ktorí v zimnom období moc na aute nejazdia a preto sa im neoplatí prezúvať gumy. Pretože tieto pneu majú v zime dobrú priľnavosť iba na malej vrstve snehu. Pri extrémne nízkej teplote majú celoročné pneu zníženú priľnavosť.

 

Porovnanie winter tyre – zimných pneu, summer tyre – letných pneu a all season tyre – celoročných pneu v zime môžete vidieť vo videu, ktoré natočila firma bridgestone.

...

Keďže je obdobie prezúvania, odporúčam vám nešetriť na nových pneu, ušetriť môžete na prezutí pneu.

Pridaj komentár