temps.sk » Zmena farby auta

Zmena farby auta

Oplatí sa viac fólia alebo rovno celé prestriekanie auta? Vysvetlenie ako to celé funguje, a na čo sa pripraviť sa dozviete v tomto článku.

foto : Pavol Kwapulinský

 

Zmena farby auta , aké máte  možnosti ?

Celý tento postup záleží od toho, či máte v pláne auto dať prestriekať / prelakovať alebo jednoduchšie nalepiť fóliu.Rozdiel medzi týmito dvoma možnosťami je hlavne v trvácnosti.Osobne si myslím, že pokiaľ to nieje nutné a farba aj lak auta sú úplne v poriadku, volila by som možnosť nalepenie fólie na auto. A to z jednoduchého dôvodu, pri predaji auta sa budúcemu majiteľovi možno nebude páčiť výber vašej fólie, a tak si dá si proste inú fóliu prípadne strhne tú vašu a ostane mu pôvodná farba auta.A vy tak neprídete o približne 1500 € za striekanie auta, tie by vám už nik nevrátil.Aj keď v prípade, že auto predávať nemáte v pláne vôbec , osobne som za trvalé prestriekanie auta.

Aký je rozdiel medzi fóliou a farbou ?

 

Rozdiel je hlavne finančný aj keď za kvalitnejšie fólie sa pomaly platí ako za prestriekanie auta. Montáž klasickej fólie na auto sa pohybuje okolo 300 – 500 € . Pričom lakovanie auta v profesionálnej lakovni stojí približne 80 – 100€  za diel auta , alebo 1500€ – 2000€ za celé auto. V oboch prípadoch platíte za veľkosť auta . Prečo? Jednoducho , na nejaké malé fiat punto sa nespotrebuje toľko farby/fólie ako na nejaké BMW x5 .

trvácnosť fólie a laku

Ďalší rozdiel medzi fóliou a farbou je v trvácnosti a starostlivosti. Fólie na auto by mali vydržať najmenej 4 roky, pričom táto životnosť sa môže pri tých kvalitnejších vyšplhať aj na 7 rokov .Na novo nestriekaná farba s lakom môže pri správnom ošetrovaní držať aj 15-20 rokov.

Umývanie fólie na aute

 

Obyčajné lesklé fólie môžete umývať, voskovať, leštiť,  tak ako aj normálny lak. Akurát treba dávať pozor pri umývaní vysokotlakovou pištoľou (wapom), mali by ste dávať pozor na vzdialenosť. Matné fólie by sa nemali ani voskovať ani leštiť. Môžete tak zničiť matný vzhľad auta.

Dĺžka vyhotovenia

Keď idete na auto lepiť fóliu, auto sa nemusí celé odstrojiť . Odstrojujú sa len najnutnejšie časti, preto lepenie fólie trvá kratšie ako lakovanie celého auta. Lepenie fólie na auto trvá približne 2 až 3 dni, podľa veľkosti a typu auta.

Pri prestriekaní auta musia v lakovni celé auto odstrojiť a až potom auto začať lakovať.Musia sa demontovať bočné blatníky, nárazníky, dvere atď…Celú túto demontáž vykonáva špecializovaný personál, netreba sa báť.

Celá dĺžka prestriekania auta sa tak pohybuje v rozpätí jedného až dvoch týždňov v závislosti od poškodenia predchádzajúceho laku.( preliačeniny, hrza … )

 

Zápis zmeny do technického preukazu

 

Zápis fólie do TP

Áno, aj v prípade dočasnej fólie by ste si mali takúto fóliu zapísať ako doplnkovú farbu. Nie je to povinné, ale určite to odporúčam. Predsa len poznáte to, policajti chcú mať všetko na papieri.

Prečo sa teda fólia má zapísať? Podľa ministerstva vnútra citujem : „Z hľadiska policajnej praxe je rozhodujúce, ako vyzerá vozidlo z celkového vizuálneho hľadiska, čo je dôležité pre plnenie úloh Policajného zboru, nakoľko farebné vyhotovenie vozidla sa používa aj ako jeden z dôležitých identifikátorov vozidla v systéme pátrania po vozidlách.“

Akurát tieto zákony ohľadom zmeny doplnkovej trvalej farby sú dosť chaotické určite odporúčam sa ísť osobne opýtať na inšpektorát vo vašom meste.

V každom prípade musíte novú farbu ohlásiť a to takto :

Najneskôr do 15 dní od vykonania zmeny musíte navštíviť dopravný inšpektorát vo vašom meste , a tak isto musíte navštíviť aj pracovisko kde vám urobia kontrolu originality.

Pripravte si vyplnenú žiadosť o zmenu farby , technický preukaz , platný doklad totožnosti , potvrdenie o poistení auta , posudok s kontroly originality ktorý nemôže byť starší ako 15 dní a 12€ za vydanie nového technického preukazu.

...

Žiadosť o vykonanie zmeny v evidencii vozidiel (155,1 kB)

 

 Prečítajte si tiež článok ako zapísať väčšie kolesá do technického preukazu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pridaj komentár