temps.sk » Zápis kolies do technického preukazu

Zápis kolies do technického preukazu

Chcete dať na vaše auto väčšie kolesá ale nemáte ich zapísané v technickom preukaze? V tomto článku sa dozviete viac.

Dobrou správou je, že tak môžete urobiť už od 1.1.2014 stačí vám ku tomu potvrdenie od výrobcu alebo zástupcu výrobcu vozidla ak máte kúpené nové disky.

Ak chcete zistiť kto je aktuálny výrobca vášho vozidla, môžete si to overiť na tejto stránke http://www.telecom.gov.sk/index/index.php?ids=17641 .

foto: Pavol Kwapulinský

 

Zápis väčšieho rozmeru kolies do TP

Máte pocit, že najväčší rozmer pneumatík ktorý máte zapísaný v technickom preukaze vám na aute nestačí? Zapísanie väčšieho rozmeru pneu by už nemal predstavovať taký problém ako kedysi.

Aj keď máte v technickom preukaze zapísané maximálne 15 palcové disky, neznamená to že na vaše auto sa nedá dať väčší rozmer pneu. Kolesá ktoré máte v pláne kúpiť by mali byť riadne homologizované čiže  označené certifikátom TÜV.

Certifikát TÜV je certifikát ktorý označuje že disk bol odskúšaný na konkrétnom automobile , a bol riadne odskúšaný a s jeho použitím nieje žiaden problém. TUV certifikáty si dávajú výrobcovia robiť aj pre rozmery disku nad rámec rozmerov výrobcu auta. To znamená, že boli otestované aj väčšie rozmery disku, ako máte v TP spolu s adekvátnym rozmerom pneumatík. Takéto kolesá mávajú väčšinou označenie KBA.

Zľavnené produkty v sekcii Alu disky

Čo potrebujete ku zápisu  nových kolies ?

Ak máte kúpené nové disky značky AEZ, DOTZ, DEZENT a ENZO , dostanete ku nim doklad o kúpe, doklad o montáži a typové schválenie. Tieto papiere môžete použiť iba na vaše vozidlo, pretože sa tam uvádza všetko na konkrétne vaše vozidlo podľa VIN čísla. Tieto papiere si pýtajte hneď pri kúpe diskov, aby sa nestalo že vám ich nezapíšu. Samotný TUV certifikát vám ku zápisu nestačí. Odo mňa preložený TUV nevyžadovali, preto odporúčam, informovať sa vopred na úrade či vyžadujú preklad alebo nie. Celý tento certifikát má okolo 11 strán, a 1  strana úradného prekladu stojí od 8 do 20€.

Takže, ďalej navštívite mestský úrad- dopravné oddelenie a tam im donesiete hore spomínaný doklad o kúpe, montáži a typovom schválení. Ku tomu si pribaľte veľký technický preukaz a 6€ kolok. Pracovník vám vydá žiadosť o zmenu, ktorú vyplníte a týždeň si na papiere počkáte. Prípadne si môžete žiadosť o zmenu vytlačiť a vypísanú vopred doniesť.

V prípade že ste disky  značky AEZ, DOTZ, DEZENT a ENZO zakúpili od súkromnej osoby, a nie cez obchod skúste kontaktovať Alacar. Mal by vám stačiť doklad o montáži kolies a tuv certifikát.

Dokument na stiahnutie:

Žiadosť o vykonanie zmeny v evidencii vozidiel (155,1 kB)

Ak vám vydali nový veľký technický preukaz, čaká vás ešte cesta na dopravný inšpektorát. Tam si nachystajte 6€ kolok, Vyplníte tlačivo, doplnia vám údaje do veľkého technického preukazu a počkáte si, kým vám domov príde malý technický preukaz. Ak však chcete aby vám urýchlene vybavili malý technický, zaplatíte 30€.

 

Zápis na základe dokladu od výrobcu vozidla:

Nájdite si na internete, alebo teda na tejto stránke , kto je zástupca výrobcu vášho vozidla. Môžete ich skúsiť informovať emailom, alebo telefonicky. Budú po vás vyžadovať preskenovaný veľký technický preukaz, na základe ktorého vám vypíšu aké najväčšie disky na aute môžete mať. Ak je možné dopísať vám väčší rozmer, pošlú vám výpis rozmerov poštou. Cena sa pohybuje kolo 30€.

Zápis kolies cez stanicu STK:

Potrebujete certifikát od vašich kolies, v ktorom musí byť uvedené vaše konkrétne vozidlo : značka, model, rok výroby, kw, podmienky montáže a rozmer pneu ktoré môžu byť na diskoch.

Navštívite stanicu  STK, kde podľa paragrafu 49 odsek 2 písmena c) zákona 725/2004 Zz Stanica Technickej Kontroly vykoná „zvláštnu kontrolu“ za poplatok – 5-12€. Po dokončení kontroly vám vydajú protokol o zvláštnej kontrole. S Týmto papierom, a certifikátom TUV navštívite úrad – odbor dopravy zaplatíte poplatok 50€, a oni by vám mali podľa zákona vykonať schválenie komponentu. Zaplatíte ešte 6€ za vykonenie zmeny v technickom preukaze.

...

Vyžadujte sa tohoto zápisu, prípadne sa odvolávajte na zákon č. 725/2004 o podmienkach prepravy vozidiel na pozemných komunikáciach. Nedajte sa odradiť, prípadne si tento zákon vytlačte ak by vám robili problémy, v najhoršom prípade podajte sťažnosť na úradníka ktorý má problém vykonať zápis.

Máte v pláne dať si na vaše vozidlo fólie na okná ? prečítajte si tiež  Autofólie, fólie na bočné sklá

Pridaj komentár