temps.sk » Stará autobatéria ani pneumatiky nepatria do prírody. Ako sa ich legálne zbaviť v roku 2020?

Stará autobatéria ani pneumatiky nepatria do prírody. Ako sa ich legálne zbaviť v roku 2020?

Počas života vozidla vymeníme niekoľko autobatérií a nespočetné množstvo starých pneumatík. Problém nastáva aj pri domácej výmene motorového oleja. Ako spomínané veci ekologicky zlikvidovať?

Kam ich treba zaviesť ?

Najjednoduchšia je likvidácia starej autobatérie. Tú treba zaviesť do zberného dvora, kde častokrát tieto batérie aj vykupujú a majiteľ starej batérie si tak môže pár centov zarobiť. Na dedinách často staré batérie zbierajú rôzne dodávky zadarmo.

Likvidácia pneumatík

Horšie je to so starými pneumatikami, nakoľko aj keď by ich mali autoservisy brať naspäť zadarmo, častokrát sa chcú tejto zodpovednosti vyhnúť. Nielen autoservisy ale aj predajne pneumatík by mali podľa Zákona o odpadoch, ktorý je v platnosti od 1.1.2016 prevziať pneumatiky zadarmo.

Preto nezisková spoločnosť ELTMA Slovensko zaviedla kampaň, ktorá informuje ľudí o tom, kde môžu staré pneumatiky odovzdať. Na ich stránke môžeme nájsť aj mapu so zbernými miestami podľa zadaného mesta vo vyhľadávači.

Dôležité je povedať, že staré pneumatiky by ste do zberného dvora viezli zbytočne. Ani pneumatiky, ani iný auto odpad ako sú plastové časti nárazníkov, čelné sklo či iné súčiastky vám zberný dvor nezoberie.

Využitie starých pneumatík

Existujú rôzne inšpirácie ako využiť ojazdené pneumatiky. Mnoho ľudí z nich vyrába napríklad kvetináče do záhrady, jazierka, detské pieskoviská. Ak vás tento nápad zaujal, môžete vidieť niektoré nápady vo videu nižšie.

Likvidácia motorového oleja

Čo sa týka životného prostredia, najväčším problémom je vylievanie spáleného motorového oleja do voľnej prírody. Len jedna kvapka oleja dokáže znečistiť 1000l podzemnej vody. Motorový olej môžeme zaviesť do zberného dvora. Aby sme ho mohli odovzdať tam, musí byť zabalený v pôvodnom obale. Jedna fyzická osoba môže odovzdať 5 litrov oleja ročne.

Aby ste sa nepreviezli, je dobré si do zberného dvora, do ktorého máte zamierené vopred zavolať či je možné odovzdať motorový olej a či vykupujú staré autobatérie, prípadne ich prevezmú zadarmo.

Povinnosť prevziať motorový olej nemajú žiadne autoservisy ani predajne. V skutočnosti by ste nemali svojpomocne olej doma meniť vôbec.

Za spaľovanie, vypustenie motorového oleja do kanalizácie alebo prírody hrozí pokuta do výšky 2 500€. Ak nemáte v okolí zberný dvor alebo servis, ktorý vám olej prevezme a zlikviduje, je lepšie nechať si olej vymeniť v autoservise. Zabránite situácií, že vám bude doma ležať sud plný starého oleja, ktorého sa nebudete mať ako zbaviť.

Ak by ste však mali nadbytok starého kuchynského oleja, ten sa likviduje veľmi ľahko. Nakoľko sa používa ako biozložka do motorovej nafty. Ak máte v blízkosti čerpacie stanice Slovnaft, starý kuchynský olej môžete odovzdať tam.

Ako sa recykluje motorový olej?

Motorový olej sa prefiltruje, zregeneruje a ošetrí. V tom prípade je možné jeho znovu použitie, napríklad na výrobu  vykurovacieho oleja. Ak nie je jeho recyklácia možná, takýto olej sa likviduje spaľovaním.

...

Keď už sme pri motorovom oleji, skontrolujte si, či máte vo vlastnom vozidle olej vymenený v rámci lehoty. Odporúčaná výmena oleja, aby ostal motor v dobrej kondícií je približne 7 000 km. Ak by k pravidelnej výmene nedochádzalo, mohlo by to vážne ohroziť životnosť motora.