temps.sk » Aké tresty sú udelené pre rok 2020 za jazdu pod vplyvom alkoholu?

Aké tresty sú udelené pre rok 2020 za jazdu pod vplyvom alkoholu?

Čoraz častejšie sa vyskytujú dopravné nehody spôsobené vedením osobného vozidla pod vplyvom alkoholu. Nie len nehody, ale aj preventívne zastavenia policajnými hliadkami odhaľujú, že počet vodičov, ktorí nafúkali stále rastie. Aké tresty vodiča neminú?

Negatívny vplyv alkoholu na vodiča

Vodičovi, ktorý sadne do auta po tom, čo si vypil alkoholický nápoj sa zhoršuje reakčný čas, motorika a celková koordinácia. Problém nastáva aj pri videní (rozostretné vnímanie situácie na ceste) a strate sebakontroly. Aj keď vodič môže jazdiť tak, že ohrozuje bezpečnosť premávky, môže mať pocit, že jazdí bezpečne.

Za obdobie 2015-2018 bolo spôsobených celkovo 12 200 dopravných nehôd ročne. Pod vplyvom 11% z tohto počtu ročne.

 Kedy vodiči najčastejšie nafúkali?

Kritické je obdobie veľkej noci, konkrétne počas piatku a pondelku. Najčastejšie v Prešovskom, Košickom a Žilinskom kraji. Väčšinou medzi 20 hodinou a 4 hodinou rannou. Štatistiky zaznamenali, že najviac dopravných nehôd spôsobia vodiči vo veku 18-29 rokov, no problémy s alkoholom za volantom majú aj vodiči z praxe.

Okrem veľkej noci je výsledkom štatistického merania, že vodiči sadnú do auta pod vplyvom najčastejšie počas piatku, soboty a nedele.

Tolerancia na Slovensku

Na území Slovenskej republiky máme nulovú toleranciu, čo znamená že vodič nemôže nafúkať viac ako 0,00 mg/l. Do úvahy sa berie aj zostatkový alkohol  a na základe hodnoty z dychovej skúšky sa posudzuje či ide o priestupok alebo trestný čin.

Priestupok vs. trestný čin

  • Do 1 promile (0,48 mg/l) sa konanie vodiča hodnotí ako priestupok
  • Nad 1 promile – trestný čin.

Každý trest sa posudzuje individuálne, pričom sa zohľadňujú rôzne okolnosti a faktory. Preto môže byť postup polície v prípade jednotlivcov rôzny. Avšak, v prípade priestupku môže policajt zadržať vodičský preukaz, udeliť pokutu vo výške 150 – 800€ a podľa okolností dostane šofér zákaz viesť motorové vozidlo na 3 roky.

K trestnému činu dochádza, ak vodič bol odsúdený ( predchádzajúcich 24 mesiacov) alebo bol prepustený z výkonu trestu odňatia slobody za podobný/rovnaký čin. Posudzuje sa aj vzniknutá škoda na cudzom majetku alebo ublíženie na zdraví (hrozí odňatie slobody na jeden rok). V prípade, že vodič vedie prostriedok hromadnej dopravy alebo by mohol ohroziť život, spôsobiť  škodu na majetku alebo ujmu na zdraví pri výkone zamestnania, prípadne inej činnosti.

Ak chce vodič vodičské oprávnenie získať po uplynutí času naspäť, musí:

  • Uhradiť pokutu (do 800€)
  • Absolvovať sedenia a doniesť potvrdenie od psychiatra (dôkaz, že vodič nie je závislý od alkoholu) (cca 100€)
  • Navštíviť odborné poradenstvo u psychológa (cca 300€)
  • Vykonanie skúšky na dopravnom inšpektoráte ( pri odobratí VP viac ako 2r.) (cca 16,50€)

Celková suma, ktorú bude musieť nezodpovedný vodič uhradiť sa vyšplhá na približne 1216,50€.

Ak vodič odmietne vyšetrenie

Vodič, ktorý sa odmieta podrobiť vyšetreniu na zistenie alkoholu alebo návykových látok (ak by nebolo nebezpečné pre jeho zdravie) dostať pokutu vo výške 300- 1300€ a zákaz vedenia motorového vozidla do 5 rokov.

Konkrétne a užitočné informácie  ohľadom výšky pokuty, prípadne výšky trestu môžete nájsť na stránke ministerstva dopravy – klikni tu.